What is the valuation using WACC of 11% and FCF of $400,00 with constant growth
ID: 2773069 • Letter: W
Question
What is the valuation using WACC of 11% and FCF of $400,00 with constant growth of 5%?
a. 7770000 b. 6000000 c. 7000000 d. 6666667
2. A friend has asked your financial advice. He would like to have $2,500,000 in his investment account 25 years from now. He expects a stable 6% return and has $500,000 now.
a How much does he need to add to his account annually to achieve his goal?
b What would he need to add annually if his return was reduced to 5.5%?
c What would he need to add annually if his return was increased to 7%?
Explanation / Answer
Solution:
1. WACC (K) = 11%, FCF = $400,000, g = 5%
Valuation = FCF * (1+g)/(K-g)
= 400,000 * (1+5%)/(11%-5%)
= 420,000/6%
= 7,000,000
Hence option C is the answer
2. Future value = $2,500,000 , Time (t) = 25 years, Return (r) = 6%
He has $500,000 currently which can be invested at a rate of 6% for 25 years,
After 25 years, 500,000 would be equal to 500,000 (1+6%)25
= 500,000 * 4.292
= 2,145,935.4
Thus, he would be having $2,145,935.4 with him after 25 years, he would still require
2,500,000 - 2,145,935.4 = $354,064.6
Part a. He requires $354,064.6 after 25 years. Let x be the amount he needs to save annually at 6%
Applying the formula for annuity payments
FV = P * [((1+i)25 - 1)/i]
354,064.6 = P * [((1+6%)25 - 1)/6%]
354,064.6 = P * (3.292/6%)
Hence, P = 354,064.6*6%/3.292
= 354,064.4/54.86
= 6,453.44
Hence, he needs to save $6,453.4 annually to achieve his goal of $2,500,000 after 25 years
Part b. When r = 5.5%,
After 25 years, 500,000 would be equal to 500,000 (1+5.5%)25
= 500,000 * 3.813
= 1,906,696.2
Thus, he would be having $1,906,696.2 with him after 25 years, he would still require
2,500,000 - 1,906,696.2 = $593,303.8
By again using annuity formula,
P = (593,303.8*5.5%)/[(1+5.5%)25 - 1]
= 32,631.71/2.813
= 11,598.71
Hence, he needs to save $11,598.7 annually to achieve his goal of $2,500,000 after 25 years
C. When r = 7%,
After 25 years, 500,000 would be equal to 500,000 (1+7%)25
= 500,000 * 5.427
= 2,713,716.3
Thus, he would be having $2,713,716.3 with him after 25 years, which is more than the required amount by
2,500,000 - 2,713,716.3 = -$213,716.3
hence, he does not need to save any amount in this case
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.