What is the value for K_c for the following reaction: PbCl_2(s) Pb^2+(aq) + 2 Cl
ID: 500424 • Letter: W
Question
What is the value for K_c for the following reaction: PbCl_2(s) Pb^2+(aq) + 2 Cl^- (aq), if PbCl_2(s) = 1.50 grams, [Pb^2+] = 1.6 times 10^-2 M and [Cl^-] = 32 times 10^-2 M at equilibrium? (The molar mass of PbC1_2(s) is 278 g/mol and its density is 5.85 g/cm^3.) A) 16 times 10^-5 B) 7.6 times 10^-7 C) 1.3 times 10^6 D) 6.2 times 10^4 If K_c = 20 times 10^33 at 25 degree C for the following reaction: H_2(g) + C1_2(g) 2 HCl(g), then find K_p at the same temperature. A) 4.9 times 10^34 B) 8.2 times 10^31 C) 2.0 times 10^3 D) 9.7 times 10^32 An equilibrium mixture of CO, O_2 and CO_2 at a certain temperature contains 0.0010 M CO_2 and 0.0015 M O_2. At this temperature, K_o equals 1.4 times 10^2 for the reaction: 2 CO(g) + O_2(g) 2 CO_2(g). What is the equilibrium concentration of CO? A) 4.8 times 10^-6 M B) 3.1 times 10^-1 M C) 9.3 times 10^-2 M D) 2.2 times 10^-3 M Salt solubilities can be compared by the concentration of cation formed when the salt dissolves in the general reaction: M_a X_b (s) a M^b+(aq) + b X^a- (aq). Give the following salts and their equilibrium constants for the reaction above at 25 degree C, which salt is the least soluble? A) CaCO_3, K_c = 26 times 10^-9 B) AgCl, K_c 1.8 times 10^-10 C) Ag_2SO_4, K_c = 1.2 times 10^-5 D) CaF_2, K_c = 1.5 times 10^-10 For the reaction: 4 HCl(g) + 2(g) 2Cl_2(g) + 2 H_2O (l), the equilibrium constant is 0.063 at 400 K. If the reaction quotient is 0.100, which of the following statements is not correct? A) [HCI] will increase. B) [H_2O] will increase. C) [Cl_2] will decrease. D) [O_2] will increase.Explanation / Answer
Q3 Solution : -
PbCl2 ---- > Pb^2+ + 2Cl^-
[Pb^2+] = 1.6*10^-2 M
[Cl-] = 3.2*10^-2 M
Kc = [Pb^2+] [Cl^-]^2
Kc = [1.6*10^-2] [3.2*10^-2]^2
Kc=1.6*10^-5
So the correct answer is option A
Q4 solution : -
H2+Cl2 --- > 2HCl
Kc = 2.0*10^33
Kp = Kc x (RT)^delta n
Delta n = 2- (1+1) = 0
Kp = 2.0*10^33 x (0.08206 L atm per mol K * 298 K)^0
Kp = 2.0*10^33
So the correct answer is option C
Q5 solution : -
2CO + O2 ---- > 2CO2
[CO2]= 0.0010 M , [O2] =0.0015 M
Kc= 1.4*10^2
[CO] equilibrium = ?
Consider the reverse reaction
2CO + O2 ---- > 2CO2
0 0.0015 0.0010
+2x +x -2x
+2x 0.0015+x 0.0010-2x
Kc = [CO2]^2 / [CO]^2[O2]
1/1.4*10^2 = ([2x]^2[0.0015+x] )/[0.001-2x]^2
Solving for x using quadratic equation we get
X= -0.00033 M
Equilibrium concentration of [CO]= 2x = (0.00033*2) = 0.00066 M
Not matching with given options.
Q6 solution :-
Lower the kc means less soluble is the salt therefore CaF2 has the lowest Kc therefore CaF2 will be the lest soluble salt hence answer is option D
Q7 solution :-
Kc= 0.063 and Qc = 0.100
When the Qc is greater than Kc then reverse reaction favors
Therefore the incorrect statement is H2O will increase therefore correct answer is option B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.