A bank buys 150 shares of a company on 1 January 2012 at a price of $156.30 per
ID: 2773255 • Letter: A
Question
A bank buys 150 shares of a company on 1 January 2012 at a price of $156.30 per share. A dividend of $10 per share is paid on 1 January 2013. Assume that this dividend is not reinvested. Also on 1 January 2013, the bank sells 100 shares at a price of $165 per share. On 1 January 2014, the bank collects a dividend of $15 per share (on 50 shares) and sells its remaining 50 shares at $170 per share. A. Write the formula to calculate the money-weighted rate of return on the bank’s portfolio. B. Calculate the time-weighted rate of return on bank’s portfolio.
Explanation / Answer
Answer :- Money-Weighted Rate of Return
Investment (buy) = 150 * 156.30
= 23445
Use Hit and Trail Method
Assume rate = 10%
Investment = Cash Inflow * PVIF at ( r , n )
23445 = [(16500+1500) * PVIF at (10%, 1year)] + [(8500+750) * PVIF at (10%, 2 year)]
23445 = 24002.5
(Inflow not equal to outflow)
Assume rate = 14%
Investment = Cash Inflow * PVIF at ( r , n )
23445 = [(16500+1500) * PVIF at (14%, 1year)] + [(8500+750) * PVIF at (14%, 2 year)]
23445 = 22899.25
(Inflow not equal to outflow)
Money-Weighted Rate of Return = 10% + [(24002.5 - 23445) / (24002.5 - 22899.25)] * (14% - 10%)
= 10% + [557.5 / 1103.25] * 4
= 12.02%
Time-Weighted Rate of Return
Holding period return = (Ending value - Begning Value + Dividend) / Begning value
Holding period return in 1 year = (Ending value - Begning Value + Dividend) / Begning value
= (165 - 153.6 + 10) / 156.3
= .1196 = 11.96%
Holding period return in 2 year = (Ending value - Begning Value + Dividend) / Begning value
= (170 - 165 + 15) / 165
= .1212 = 12.12%
Time Weighted Rate of Return = [{(1 + .1196) * (1 + .1212)} - 1] 1/2 [ 2 = no. of years]
= [{(1.1196) * (1.1212)} - 1] 1/2
= 12.765%
Year Share Value Dividend Value 1 100 * 165 = 16500 150 * 10 = 1500 2 50 * 170 = 8500 50 * 15 = 750Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.