A balloon filled with 0.705 mol of gas contracts reversibly from 1.5 L to 0.25 L
ID: 1024475 • Letter: A
Question
A balloon filled with 0.705 mol of gas contracts reversibly from 1.5 L to 0.25 L at a constant temperature of 10.0 degree C. It simultaneously loses 570 J of heat. Calculate q, w, Delta U, Delta H for the process. a) A system containing 5.0 mol of an ideal gas for which C_v, m = 35.17 j/(mol K). Curved path corresponds to PV = nRT where T_1 = T_3. Calculate q, w, Delta H and Delta H for each segment and for the cycle, b) Calculate q, Delta H and Delta H for the reverse of each segment and for the reverse cycle.Explanation / Answer
dW = -PdV
= -nRT ln(V2/V1)
= - 0.705 mol x 8.314 J/mol K x 283.15 K x Ln(0.25/1.5)
=2974 J
dU =dQ+dW
= -570 J +2974 J
dU =2408 J
According to chegg guidelines, only one question should be answered
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.