Compute the cost of capital for the firm for the following: a. A bond that has a
ID: 2776046 • Letter: C
Question
Compute the cost of capital for the firm for the following: a. A bond that has a $1,000.00 par value (face value) and a contract or coupon interest rate of 11.6 percent. Interest payments are $58.00 and are paid semiannually. The bonds have a current market values of $1121 and will mature in 10 years. The firm's marginal tax rate is 34 percent. b. A new common stock issue that paid a $1.81 dividend last year. The firm's dividends are expected to continue to grow at 7.1 percent per year, forever. The price of the firm's common stock is now $27.24. c. A preferred stock that sells for $138, pays a dividend of 9.3 percent, and has a $100 par value. d. A bond selling to yield 12.3 percent where the firm's tax rate is 34 percent.
a. The after-tax cost of debt is ___%
Explanation / Answer
a
Cost Of debt
Yield(Excel Funtion)
=RATE(20,58,-1121,1000,0)*2
Cost Of debt (After Tax)
=9.68%*(1-0.34)=6.39%
b
Cost Of equty=Ke = D1 / P0 + g
D1 =(1.81*1.071)
p0 =27.24
G =7.1
Ke =14.22%
c
Cost Of prefered stock =(9.3/138)
6.74%
d
A bond selling to yield 12.3 percent where the firm's tax rate is 34 percent.
Cost Of debt
Yield =12.3%
Cost Of debt (After Tax)
=12.30%*(1-0.34)=8.12
a
Cost Of debt
Yield(Excel Funtion)
=RATE(20,58,-1121,1000,0)*2
Cost Of debt (After Tax)
=9.68%*(1-0.34)=6.39%
b
Cost Of equty=Ke = D1 / P0 + g
D1 =(1.81*1.071)
p0 =27.24
G =7.1
Ke =14.22%
c
Cost Of prefered stock =(9.3/138)
6.74%
d
A bond selling to yield 12.3 percent where the firm's tax rate is 34 percent.
Cost Of debt
Yield =12.3%
Cost Of debt (After Tax)
=12.30%*(1-0.34)=8.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.