11. Consider a firm that would have a cost of equity of 12 percent if it were an
ID: 2778355 • Letter: 1
Question
11. Consider a firm that would have a cost of equity of 12 percent if it were an all-equity firmm The firm has $4 million of assets at market value. Suppose that it has S2 million of debt outstanding and that the cost of that debt is 8 percent. Calculate and demonstrate the weighted average cost of capital for this firm if it pays no taxes Calculate and demonstrate the weighted average cost of capital for this firm if it does pay taxes and the net tax advantage to debt is 20 cents per dollar of interest paid. .Explanation / Answer
1.
Formula of weighted average cost of capital is:
WACC = WEKE + WDKD(after tax)
Where,
WE is weight of equity
WD is weight of debt
KE is cost of equity
KD is cost of debt
Debt /equity ratio = Debt / Equity = 12/8= 1.5
Thus, WE = 4 million
WD = 2 million
Substituting value in equation:
WACC = (4*12%) + (2*8%)
= 0.48+0.16
= 0.64 or 64% (Answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.