11. Beer bottles are filled so that they contain an average of 330 ml of beer in
ID: 2933480 • Letter: 1
Question
11. Beer bottles are filled so that they contain an average of 330 ml of beer in each bottle. Suppose that the amount of beer in a bottle is normally distributed with a standard deviation of 4 ml a. What is the probability that a randomly selected bottle will have less than 325 ml of beer? b. What is the probability that a randomly selected 6-pack of beer will havea mean amount less than 325 ml? c. What is the probability that a randomly selected 12-pack of beer will have a mean amount less than 325 ml?Explanation / Answer
= 330 = 4
a. X = 325
Z = (X - ) /
= (325 - 330) / 4
= -1.25
Probability from tables = 0.1056.
b. X' = 325
Z = (X' - ) n /
= (325 - 330) 6 / 4
= -1.25 * 6
= -3.061
Probability from tables = 0.011.
c. X' = 325
Z = (X' - ) n /
= (325 - 330) 12 / 4
= -1.25 * 12
= -4.33
Probability from tables = 0.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.