Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Another option for financing is to call in the outstanding bonds you have issued

ID: 2785271 • Letter: A

Question

Another option for financing is to call in the outstanding bonds you have issued and obtain a loan with more favorable terms than the bonds you would issue. Presently, the company has a 6% coupon bond that matures in 11 years. The bond pays interest semiannually. What is the market price of a $1,000 face value bond if the current rate of interest is 12.9%? How much will it cost the company to call in 1,000 of these bonds? Is it worth pursuing this strategy if your interest rate on a loan is 13%?

Explanation / Answer

Bond price formula = C + [1 - (1+r)-t ] / r + F / (1+r)t

C = 1000 * 6% / 2 = $30, r = 12.9% / 2 = 6.45%, n = 11*2 = 22 periods, F = 1000

Putting the values in the formula, we get-

30 + [1- (1+.0645) -22 ] / .0645 + [1000 / (1+.0645)22 ]

Bond price = 370.085 + 252.825

Bond price = $622.91

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote