Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Compute the present value of $500 paid in three years using the following discou

ID: 2787346 • Letter: C

Question

Compute the present value of $500 paid in three years using the following discount rates: 7 percent in the first year, 8 percent in the second year, and 9 percent in the third year. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)

Compute the present value of $500 paid in three years using the following discount rates: 7 percent in the first year, 8 percent in the second year, and 9 percent in the third year. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

This is calculated using the formula PV = FV/((1 + r1)* (1 + r2)* (1 + r3)) Substituting the given values, where, FV= 500 r1= 7%=0.07 r2=8% = 0.08   & r3= 9% = 0.09 PV=The present value to be found out PV=500/((1+0.07)*(1+0.08)*(1+0.09)) 396.95 Answer: $ 396.95

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote