Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.83 per share and sells fo
ID: 2787955 • Letter: E
Question
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.83 per share and sells for $29 a share.
If investors believe the growth rate of dividends is 2% per year, what is the opportunity cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If investors' opportunity cost of capital is 10%, what must be the growth rate they expect of the firm? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
C. If the sustainable growth rate is 3% and the plowback ratio is .3, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.)
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.83 per share and sells for $29 a share.
Explanation / Answer
According to dividend-discount model,
P0 = D1/(R-G)
P0 = Current stock price
D1 - Dividend at t =1
R - Required rate
G - Growth rate
a.
29 = 1.83*(1+0.02)/(R-0.02)
R = 0.0844 = 8.44%
b.
29 = 1.83*(1+0.02)/(0.1-g)
g = 0.0356 = 3.56%
c.
Sustainable growth rate = Return on equity*Plowback ratio
Return on equity = 3%/0.3 = 0.1 = 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.