QUESTION 25 As the winner of a contest, you are now CFO for the day for Maguire
ID: 2788777 • Letter: Q
Question
QUESTION 25
As the winner of a contest, you are now CFO for the day for Maguire Inc. and your day’s job involves raising capital for expansion. Maguire’s common stock currently sells for $45.00 per share, the company expects to earn $2.75 per share during the current year, its expected payout ratio is 70%, and its expected constant growth rate is 6.00%. New stock can be sold to the public at the current price, but a flotation cost of 8% would be incurred. By how much would the cost of new stock exceed the cost of common from retained earnings?
0.09%
0.19%
0.37%
0.56%
0.84%
0.09%
0.19%
0.37%
0.56%
0.84%
Explanation / Answer
First of all,we have to calculate Ke
Ke can be obtained by using dividend valuation formula
Ke = D1/P0 + g
D1 = (2.75*70%) =1.925
Ke = 1.925/45 + 0.06
=0.1028 or 10.28%(rounded off to nearest cents)
Ke can be taken as cost of reatined earnings also.
Since flotation costs is 8%,the net proceeds will be 92% of current stock price i.e 41.4
Cost of new stock = 1.925/41.04 + 0.06
=.1065 0r 10.65%
Excess cost of new stock =10.65% - 10.28% = 0.37%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.