You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2789359 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $7,810,000, and it would be depreciated straight-line to zero over five years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in five years. You can lease it for $2,125,000 per year for five years. Assume that the tax rate is 35 percent. You can borrow at 12 percent before taxes.
Calculate the NAL. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
NAL $______
Explanation / Answer
Lease
Annual payments = 2125000*(1-35%) = -1381250
PV = -1381250*PV(12%*(1-35%),5,-1) = -1381250*4.01 = -5544124.03
Buy
Assuming company borrowed funds at 12% to buy the equipment.
Annual payment = - Interest payment + tax shield
= - (12%*7810000) + (12%*7810000 + 7810000/5)*35% = -62480
Principal repaid at 5th year
NPV = -62480*PV(12%*(1-35%),5,-1) - 7810000*PV(12%*(1-35%),5, ,-1)
NPV = -62480*4.01 - 7810000*0.69
= -5615631
NAL = NPV of lease - NPV of buy = (-5544124.03) - (-5615631) = 71506.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.