A bank has $500 million in checking deposits with interest and noninterest costs
ID: 2791394 • Letter: A
Question
A bank has $500 million in checking deposits with interest and noninterest costs of 6%, $250 million in savings and time deposits with interest and non-interest costs of 14%, and $250 million in equity capital with a cost of 25%. The bank has estimated that reserve requirements, deposit insurance fees and uncollected balances reduce the amount og money avaiable on checkign deposits by 15% and on savings and time deposits by 4%. What is the bank's before tax cost of funds?
PLEASE SHOW WORKING
a. 14.65%
b.15.00%
c.15.74%
d. 13.29%
e. 12.75%
Explanation / Answer
Answer :- Amount in checking deposit= $500 million-15%= $425 million
Amount in saving and time deposit= $250 million-4%= $240 million
Amount in equity capital = $ 250 million
banks before tax cost of funds=
checking deposit = $425*6/100= $25.5 million
Saving and time deposit= $ 240*14/100= $ 33.6 million
equity capital=$250 *25/100= $ 62.5 million
Weighted average cost of funds (WACC)= $25.5+33.6+62.5/($425+240+250)
=$121.6/915= 0.1329 or 13.29%
Hence correct answer is option (d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.