You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2794588 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a very common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $7,300,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years.
Assume the tax rate is 35 percent. The borrowing rate is 12 percent before taxes. Your company does not expect to pay taxes for the next several years, but the leasing company will pay taxes. Over what range of lease payments will the lease be profitable for both parties? (Enter your answers from lowest to highest. Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a very common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $7,300,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years.
Explanation / Answer
Aftertax debt cost = 12%*(1 - 35%) = 7.8%
NAL = 0 = 7300000 – OCF*PV(7.8%,4, -1)
OCF = 7300000 / 3.33 = 2194218.12
Depreciation tax shield = (7300000 / 4)(35%) = 638750
Aftertax lease payment = 2194218.12 - 638750 = 1555468.12
Breakeven lease payment = 1555468.12 / (1 - 35%) = 2393027.88 (Lessor payment)
For the lessee , need to calculate breakeven lease with a Zero NAL
Total PV of lease = scanner cost
Lease payment * PV(12%,5, -1) = 7300000
Lease payment = 7300000 / 3.60 = 2025091.04
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.