This problem concerns the effect of taxes on the various break-even measures. Co
ID: 2795436 • Letter: T
Question
This problem concerns the effect of taxes on the various break-even measures. Consider a project to supply Detroit with 25,000 tons of machine screws annually for automobile production. You will need an initial $2,600,000 investment in threading equipment to get the project started; the project will last for five years. The accounting department estimates that annual fixed costs will be $650,000 and that variable costs should be $200 per ton; accounting will depreciate the initial fixed asset investment straight-line to zero over the fve-year project life. It also estimates a salvage value of $600,000 after dismantling costs The marketing department estimates that the automakers will let the contract at a selling price of $290 per ton. The engineering department estimates you will need an initial net working capital investment of $260,000. You require a return of 12 percent and face a marginal tax rate of 38 percent on this project. Calculate the accounting, cash, and financial break-even quantities. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to the nearest whole number, e.g., 32.) Cash break-even Accounting break-even Financial break-even 13000Explanation / Answer
Total Supply required = 25,000 Tons/annum
Initial Investment =$2,600,000
Project Life = 5 years
Annual Depreciation using Straight Line =$2,600,000/5 =$520,000
Salavage Value of Equipment =$600,000
Selling Price =$290/Ton
Total Revenue =$290x25,000 =$7,250,000
Net Working Capital Required =$260,000
Annual Fixed Cost =$650,000
Variable Costs =$200x25,000 =$5,000,000
Marginal Tax Rate =38%
Required Return =12%
Income Statement
Sales $ 7,250,000
Fixed Cost $ 650,000
Variable Cost $ 5,000,000
Depreciation $ 520,000
EBIT $ 1,080,000
Operating Cash Flow = EBITx(1-T) + D =$1,080,000x(1-0.38) + 520,000 =$1,189,600
Accounting Break-Even, ABE = (Fixed Cost + Depreciation)/Contribution Margin
ABE = (650,000 + 520,000)/90
= 13,000 Tons
Hence, Accounting Break Even is at 13,000 Tons
Contribution Margin per unit =$290 - 200 =$90
Cash Break Even = Fixed Cost/Contribution Margin =650,000/90 =7,222.22 Tons
Hence, Cash Break Even is at 7,222.22 Tons
Financial Breakeven is at the sales at which NPV=0
Let n be the number of breakeven units,
Operating Cash Flow = (90n - 1,170,000)x0.62 + 520,000 =55.8n - 725,400 + 520,000 =55.8n - 205,400
=> -2,600,000 + (55.8n - 205,400)x{(1-(1+0.12)-5)/0.12} + 600,000/1.125 =0
=> (55.8n - 205,400)x3.6048 + 340,456 = 2,600,000
=> 55.8n - 205,400 = 626,815
=> 55.8n = 832,215
=> n = 14,914.25
Hence, Financial Breakeven units are 14,914.25 Tons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.