Jasper Jewelry has $140 million in sales. The company expects that its sales wil
ID: 2799638 • Letter: J
Question
Jasper Jewelry has $140 million in sales. The company expects that its sales will increase 4% this year. Jasper's CFO uses a simple linear regression to forecast the company's inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated relationship between inventories and sales (in millions of dollars) is as follows:
Inventories = $11 + 0.09(Sales)
Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales, what is your forecast of the company's year-end inventory level? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Given Inventories = 11 + 0.09 * Sales
Sales Next year = 140 M*(1+0.04) = $ 145.6 M
Inventories =11 + 0.09 * 145.6 = $ 24.10 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.