Jasper Jewelry has $140 million in sales. The company expects that its sales wil
ID: 452889 • Letter: J
Question
Jasper Jewelry has $140 million in sales. The company expects that its sales will increase 4% this year. Jasper's CFO uses a simple linear regression to forecast the company's inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated relationship between inventories and sales (in millions of dollars) is as follows:
Inventories = $10 + 0.07(Sales)
Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales, what is your forecast of the company's year-end inventory level? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
$ million
Explanation / Answer
Inventories = 10 + 0.07(Sales), whrere sales (in millions of dollars).
sales = $140 million
projected sales = 4% increase of $140 million = 140 * 104 /100 = $145.6 million
So, the company's inventory level for a given level of projected sales is,
Inventories = 10 + 0.07(Sales)
= 10 + 0.07*(145.6)
= 10 + 10.192
= 20.192
So, the forecast of the company's year-end inventory level = $ 20.192 million.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.