A new company called 99 cent sushi has 1000 shares outstanding that sell for $1.
ID: 2806904 • Letter: A
Question
A new company called 99 cent sushi has 1000 shares outstanding that sell for $1.8 each and have a beta of 1.2. The stock market is doing rather well and the market return is 15% while the risk free rate is 3.5%. 99 cent sushi has one outstanding bond issued with a Face Value of 2000 and a coupon rate of 10%. The bond has 10 years to maturity and is currently being traded for 108% of its face value. The company is required to pay at 35% tax rate.
Calculate the following:
A) The cost of Equity
:B)The cost of Debt:
C)The capital structure weights (the percentage of the companys combined value that is from equity and debt)
D) The weighted average cost of capital for the company
Explanation / Answer
A) Cost of equity as per CAPM = risk free rate+beta*(market return-risk free rate) = 3.5+1.2*(15-3.5) = 17.30% B) Cost of debt: YTM of the bond, using a financial calculator = 8.78% assuming semi-annual interest payment. After tax cost of debt = 8.78*(1-0.35) 5.71% C) Capital structure weights are given below: Market Capital structure Value Weights Equity (1000*1.8) 1800 45.45% Debt = 2000*108% = 2160 54.55% 3960 D) WACC = 17.30*45.45%+5.71*54.55% = 10.98%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.