An object is dropped from a tower, 154 ft above the ground. The object\'s height
ID: 2865125 • Letter: A
Question
An object is dropped from a tower, 154 ft above the ground. The object's height above ground t sec into the fall is s= 154 - 16t^2. What is the object's velocity, speed, and acceleration at time t? About how long does it take the object to hit the ground? What is the object's velocity at the moment of impact? The object's velocity at time t is The object's speed at time t is ft/sec. The object's acceleration at time t is ft/sec^2. (Simplify your answer.) It takes sec for the object to hit the ground. (Round to the nearest tenth.) The object's velocity at the moment of impact is ft/sec. (Round to the nearest tenth.)Explanation / Answer
given s=154-16t2
a) velocity =ds/dt =-32t
speed =|ds/dt|=32t ft/sec
acceleration =d2s/dt2=-32 ft/sec2
at ground s =0
154-16t2=0
t2=154/16
t=3.1 sec
it takes 3.1sec for the object to hit the ground
velocity at the moment of impact =-32*3.1
velocity at the moment of impact =-99.2ft/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.