A University of Rochester student decided to depart from Earth after his graduat
ID: 2866784 • Letter: A
Question
A University of Rochester student decided to depart from Earth after his graduation to find work on Mars. Before building a shuttle, he conducted careful calculations. A model for the velocity of the shuttle, from liftoff at t = 0 s until the solid rocket boosters were jettisoned at t = 57.5 s, is given by
(in feet per second). Using this model, estimate
the absolute maximum value = ??
and absolute minimum value - ??
of the ACCELERATION of the shuttle between liftoff and the jettisoning of the boosters.
Explanation / Answer
v(t)=0.001500000t3-0.08t2+16.02t-2.37
acceleration will be derivative of velocity
hence a=dv/dt=0.0045t2-0.16t+16.02
at t=0,a=16.02
now the maximum acceleration will be at endpoint i.e.t=57.5s
so at t=57.5,a=21.698
for minimum acceleration,a'(t)= 0.009t-0.16<0
t<17.77
mimimum acceleration will be at t=17.77,a(t)=14.597
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.