A stone is tossed into the air from ground level with an initial velocity of 34
ID: 2874930 • Letter: A
Question
A stone is tossed into the air from ground level with an initial velocity of 34 m/s. Its height at time tt is h(t)=34t4.9t2h(t)=34t4.9t2m.
Compute the stone's average velocity over the time intervals [1,1.01], [1,1.001], [1,1.0001][1,1.01], [1,1.001], [1,1.0001] and [0.99,1], [0.999,1], [0.9999,1].[0.99,1], [0.999,1], [0.9999,1].
(Use decimal notation. Give your answer to three decimal places.)
Estimate the instantaneous velocity at t=1t=1
v=v= help (decimals)
Explanation / Answer
avg velocity=(integrtion of displacement*dt)/(integration of dt) over a time interval
so,
avg velocity=t(34-4.9t)/t over given time interval=34-4.9t
(1)
[1,1.01]
avg vel=34-4.9(1.01-1)=33.951 m/s
(2)
[1,1.001]
avg vel=34-4.9(1.001-1)=33.995 m/s
(3)
[1,1.0001]
avg vel=34-4.9(1.0001-1)=33.999 m/s
(4)
[.9999,1]
avg vel=34-4.9(1-0.9999)=33.999 m/s
(5)
[.999,1]
avg vel=34-4.9(1-.999)=33.995 m/s
(6)
[.99,1]
avg vel=34-4.9(1-.99)=33.951 m/s
instantaneous valocity at t=1:
34-4.9t=29.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.