Help with a step by step answer would help as I struggle with this. The workers\
ID: 2906763 • Letter: H
Question
Help with a step by step answer would help as I struggle with this.
The workers' union at a particular university is quite strong. About 94% of all workers employed by the university belong to the workers' union. Recently, the workers went on strike, and now a local TV station plans to interview 4 workers (chosen at random) at the university to get their opinions on the strike. What is the probability that exactly 3 of the workers interviewed are union members?
Round your response to at least three decimal places.
Explanation / Answer
X ~ Binomial (n,p)
Where n = 4 , p = 0.94
Binomial probability distribution is
P(X) = nCx px (1 - p)n-x
Therefore,
P(X = 3) = 4C3 0.943 0.06
= 0.199
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.