A psychology professor assigns letter grades on a test according to the followin
ID: 2921412 • Letter: A
Question
A psychology professor assigns letter grades on a test according to the following scheme. A: Top 8%8% of scores B: Scores below the top 8%8% and above the bottom 59%59% C: Scores below the top 41%41% and above the bottom 23%23% D: Scores below the top 77%77% and above the bottom 7%7% F: Bottom 7%7% of scores Scores on the test are normally distributed with a mean of 72.372.3 and a standard deviation of 9.19.1. Find the numerical limits for a D grade. Round your answers to the nearest whole number, if necessary.
Explanation / Answer
Answer:
A psychology professor assigns letter grades on a test according to the following scheme.
A: Top 8%of scores
B: Scores below the top 8% and above the bottom 59%
C: Scores below the top 41%and above the bottom 23%
D: Scores below the top 77% and above the bottom 7%
F: Bottom 7% of scores Scores on the test are normally distributed with a mean of 72.3 and a standard deviation of 9.1.
Find the numerical limits for a D grade. Round your answers to the nearest whole number, if necessary.
Z value for below the top 77% =-0.739
x=mean+z*sd
x=72.3-0.739*9.1 = 65.5751
Z value for above the bottom 7% = -1.476
x=72.3-1.476*9.1 = 58.8684
Numerical limits for a D grade = 59 and 66.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.