Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10. The distribution of waist circumference for the population of males aged 20

ID: 2921624 • Letter: 1

Question

10. The distribution of waist circumference for the population of males aged 20 years of age or more in the United States is approximately normal with mean 39.7 inches and standard deviation = 3.125 inches. (a) What is the probability that the waist circumference of a randomly selected man is greater than 40.2 inches? b) What is the probability that the waist circumference of a randomly selected man is less than 33.2 inches? (c) What is the probability that among five males selected at random from the population, at least one will have a waist circumference greater than 40.2 inches?

Explanation / Answer

= 39.7, = 3.125

(a) z = (40.2 - 39.7)/3.125 = 0.16

P(x > 40.2) = P(z > 0.16) = 0.4364

(b) z = (33.2 - 39.7)/3.125 = -2.08

P(x < 33.2) = P(z < -2.08) = 0.0188

(c) P(x 1) = 1 - P(0) = 1 - [5C0 0.4364^0 (1 - 0.4364)^5] = 0.9431

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote