You are given the following information for a group of insured lives: Number of
ID: 2936949 • Letter: Y
Question
You are given the following information for a group of insured lives:
Number of lives: 1,000
Amount paid due to the occurrence of a peril: $500
Probability that peril occurs: 0.01
a. Calculate the expected value (EV) of the distribution of loss amounts.
b. Calculate the standard deviation (SD) of the distribution of loss amounts.
c. Calculate the minimum number of lives that would be needed to result in a ratio of SD/EV that is less than 0.010. (remember that the number of lives must be a whole number)
Explanation / Answer
N = 1000
n = $500, p = 0.01
a) Expected value = np = 500 * 0.01 = $5
b) standard deviation = sqrt(npq) = sqrt(500*0.01*0.99) = $2.225
c) Required frequency = 1000 * (2.225/5) = 445
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.