Question 9 (1.5 points) A medical researcher wants to construct a 99% confidence
ID: 2946328 • Letter: Q
Question
Question 9 (1.5 points) A medical researcher wants to construct a 99% confidence interval for the proportion of knee replacement surgeries that result in complications. An article in the Journal of Bone and Joint Surgery suggested that approximately 8% of such operations result in complications. Using this estimate, what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.086 Write only an integer as your answer. Your Answer Answer Save Question 10 (1.5 points) A researcher wants to construct a 99% confidence interval for the proportion of people who changed jobs in the past year. What sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.023? Write only an integer as your answer.Explanation / Answer
Answer 9
we have p =8% or 8/100 = 0.08
margin of error (ME) = 0.086
z score for 99% confidence level using normal distribution table is 2.576
using the formula for sample size n
sample size(n) = p*(1-p)[z/ME]^2
putting values below to solve for the value of n
n = 0.08*(1-0.08)*[2.576/0.086]^2 = 0.08*0.92*897.21 = 66.04
Rounding to nearest integer, we get sample size = 66
so, 66 knee replacement surgeries resulted in complications
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.