Question 9 (1.5 points) A medical researcher wants to construct a 99% confidence
ID: 3313892 • Letter: Q
Question
Question 9 (1.5 points) A medical researcher wants to construct a 99% confidence interval for the proportion of knee replacement surgeries that result in complications. An article in the Journal of Bone and Joint Surgery suggested that approximately 8% of such operations result in complications. Using this estimate, what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.044 Write only an integer as your answer. 10 Your Answer: Save Question 10 (1.5 points) A researcher wants to construct a 99% confidence interval for the proportion of people who changed jobs in the past year, what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.0207 MacBook AirExplanation / Answer
Q.9 Pr(Operations result in complication) = 0.08
Margin of error = 0.044
Margin of error = Critical Test Statistic * Standard error of proportion
Critical Test Statistic (for alpha =99%) = 2.575
Standard error of proportion = sqrt(pq/N) = sqrt(0.08 * 0.92/ N)
0.044 = 2.575 * sqrt (0.08 * 0.92/N)
sqrt [N/ (0.08* 0.92)] = 2.575/0.044
N = 252.0733
or 253
Q.10Margin of error = Crtical Test Sttistic * Standard error of proportion
Crtical Test Sttistic (for alpha =99%) = 2.575
Standard error of proportion = sqrt(pq/N)
we will take p = q= 0.5 for minimum sample size
Standard error of proportion = sqrt(pq/N)= sqrt (0.5 * 0.5/N)
Margin of error =0.020 = 2.575 * 0.5/ n
n = 2.575 * 0.5/0.02 = 64.375
n = 4144.14 or 4145
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.