Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your Teache Use the appropriate normal distribution to approximate the resulting

ID: 2948603 • Letter: Y

Question

Your Teache Use the appropriate normal distribution to approximate the resulting binomial distribution A mari sman's chance of hitting a target with each of his shots is 65% the following situations? (Round your answers to four decimal places.) Assure the shots are independent of each other) r he fires 40 shots, what s the probablity of his hitting the target in each of (a) at least 29 times 0632 (b) fewer than 21 times 1063 (c) between 23 and 29 times, inclusive 6 482 You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question

Explanation / Answer

here mean =np=40*0.65=26

std deviaiton=sqrT(np(1-p))=3.0166

a)

Pat least 29 times)=P(P(X>=29)=P(Z>(28.5-26)/3.0166)=P(Z>0.83)=0.2033

b)

P(X<21)=P(Z<(20.5-26)/3.0166)=P(Z<-1.82)=0.0344

c)

P(23<=X<=29)=P(-1.16<Z<1.16)=0.8770-0.1230=0.7540

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote