A patient receives 100 mg of a drug each morning in pill form, and every 24 hour
ID: 2982092 • Letter: A
Question
A patient receives 100 mg of a drug each morning in pill form, and every 24 hours the patient's
body processes 80% of the drug in the pill, leaving 20% of the drug in the body. The amount of the
drug in the patient's body right after the rst pill is taken is A(1) = 100 mg. 24 hours later, after
the second pill has been taken, the amount in the patient's body is A(2) = 100(0:2)+ 100 = 120 mg.
After 48 hours, right after the patient takes the third pill, the amount of the drug in the patient's
body is A(3) = (100(0:2))(0:2) + 100(0:2) + 100 = 124 mg.
a) What do you notice about the value of A(n) as n gets larger? Write your observation math-
ematically. Interpret this behavior in terms of the amount of drug in the body after a long
period of time.
Explanation / Answer
A(n)=100*(1+.2+.2^2+.2^3.................)
=100*(1-(.2)^n/(1-.2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.