A patient received 5.0 g of NaCl in 8 hours. How many milliliters of a 0.40 % (m
ID: 706780 • Letter: A
Question
A patient received 5.0 g of NaCl in 8 hours.
How many milliliters of a 0.40 % (m/v) NaCl (saline) solution were delivered?
Express the volume in milliliters to two significant figures.
What is the molarity of the acetic acid solution if 30.7 mL of a 0.215 M KOH solution is required to titrate 29.0 mL of a solution of HC2H3O2?
HC2H3O2(aq)+ KOH(aq)? H2O(l)+ KC2H3O2(aq)
If 42.8 mL of a 0.156 M NaOH solution is required to titrate 15.5 mL of a solution of H2SO4, what is the molarity of the H2SO4 solution?
H2SO4(aq)+2NaOH(aq)?2H2O(l)+Na2SO4(aq)
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
1 ans
Saline concentration is 0.4grams per ml .
We need 5 grams of NaCl . Hence required volume is 5/0.4 = 12.50ml
2 ans
From the stoichiometric equation , one mole of acetic acid reacts with one mole of potassium hydroxide . Number of moles of potassium hydroxide reacted is (molarity)×(volume) = 0.215×30.7 = 6.605 millimoles .
Moles of acetic acid = moles of potassium hydroxide .
Molarity of acetic acid = 6.605/29 = 0.227M
3 ans
From stoichiometric equation one mole of sulfuric acid reacts with 2 moles of sodium hydroxide . Moles of sodium hydroxide reacted = 0.156×42.8 = 6.676 millimoles . Moles of sulfuricacid reacted is = 6.676 millimoles = m×15.5 ...... m = 0.430 molar.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.