Molecular Theory of the Viscosity of Gases Scientists have placed 1 mole of a mo
ID: 2994954 • Letter: M
Question
Molecular Theory of the Viscosity of Gases
Explanation / Answer
part 1 :
pressure on walls = n RT/V
n = 1, T = 298 k room temp. V = 1x1x1 = 1 m^3 = 1000L
P = 1x0.0821 x 298/1000 = 0.0245 N/m2
part 2:
mean free path between collisions = Vavg / Z
Vavg = 500m/sec
Z = frequency between collision = pi*D^2 x Vrms X N/V
z = 16.22 m/sec.
mean free path between collisions = 500 /16.22 = 30.83 m
part 3:
viscosity = 2nv/9 xmxmean free path
= 82.21 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.