A 1200 kg car is travelling at a high rate of speed (V0) as it reaches the summi
ID: 2996535 • Letter: A
Question
A 1200 kg car is travelling at a high rate of speed (V0) as it reaches the summit of a small hill that can be approximated by the equation y=1.25sin(0.3x)+cos(0.07x)-5 from x= 0 to 50m. At the summit of the hill a deer runs in front of the car, and the driver applys the breaks. The coefficient of kinetic friction vetween the car and the road is muk=0.7 A.) What is the instantaneous braking force developed for initial velocities of V0= 40, 65, and 90 mph B.) If the deer is 5 m in front of the car and running with a velocity of 15 m/s at an angle lpha= 35o from the direction of travel of the car, what is the relative velocity between the deer and car at the moment the car applies its brakes for the three different initial velocites. *Remember that the deer is also running downhill at a certain angle
Explanation / Answer
28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.