Consider 0.8 grams of air (which may be assumed to be an ideal gas) at 295 K and
ID: 2997357 • Letter: C
Question
- Consider 0.8 grams of air (which may be assumed to be an ideal gas) at 295 K and 1.5 bar trapped in a rigid tank. An electrical heater is operated for 30 seconds. During this time the voltage across the heater is 12 V and 0.6 amps pass through the resistance element. During this process, 126 J of energy is lost via heat transfer through the tank walls.
- Assuming the specific heats of air are constant (at the 300 K values (use table B.9)) determine the final temperature of the air. Hint: Use the prop. relationships. ans. 452 K
- Determine the final pressure in the tank.
Explanation / Answer
Total heat supplied = V*I*t = 12*0.6*30 = 216 J
Heat loss = -126 J
Heat used to change in Internal energy = 216-126 = 90 J
Therefore
m*Cv*(T2-T1) = 90
0.8*0.717*(T2 - 295) = 90
T2 = 452 K
Since the volume is fixed
P2 = P1*(T2/T1) = 1.5*(452/295)
P2 = 2.3 bar
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.