A compressor is employed to compress gas flowing steadily through it. The gas en
ID: 2997462 • Letter: A
Question
A compressor is employed to compress gas flowing steadily through it. The gas enters the compressor at a temperature of 16°C, a pressure of 100 kPa, and with an enthalpy of 391.2 kJ/kg. The gas leaves the compressor at a temperature of 245°C, a pressure of 0.6 MPa, and with an enthalpy of 534.5 kJ/kg. There is no heat transfer to or from the gas as it flows through the compressor. Note that power has to be provided to the compressor to compress the gas.
(a) Evaluate the work done per unit mass of gas assuming the gas velocities at entry and
exit are negligible.
(b) Evaluate the work done per unit mass of gas when the gas velocity at entry is 80 m/s
and that at exit is 160 m/s.
Explanation / Answer
Given
T1 = 16 C = 289 K
P1 =100 kPa
h1 = 391.2 kJ/kg
T2 = 245 C = 518 K
P2 = 0.6Mpa
h2 = 534.5 kJ/kg
Also
Qin = 0 (heat transfer is neglizible)
In general the first law for CV is
Qin + m*(h1 + KE1 + PE1) = Wout + m*(h2 + KE2 + PE2)
Qin + m*(h1 + V1^2/2 + g*Z1) = Wout + m*(h2 + V2^2/2+ g*Z2)
In terms of specific terms everthing is divided by m
qin + (h1 + V1^2/2 + g*Z1) = wout + (h2 + V2^2/2+ g*Z2)
a)
When KE and PE are neglibile
qin + (h1) = wout + (h2)
0 + 391.2 = wout + 534.5
wout = -143.3 kJ/kg
Therfore work input to the comprssor is 143.3 kJ/kg
b)
Now V1 = 80 m/s
V2 = 160 m/s
qin + (h1 + V1^2/2) = wout + (h2 + V2^2/2)
0 + 391.2 + 80^2/2000 = wout + 534.5 + 160^2/2000
wout = -143.3 -9.6
wout = -152.9 kJ/kg
Therfore the work input to the compressor is 155.9 kJ/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.