A cylindrical specimen of a brass alloy 10.4 mm (0.4094 in.) in diameter and 119
ID: 2997646 • Letter: A
Question
A cylindrical specimen of a brass alloy 10.4 mm (0.4094 in.) in diameter and 119.9 mm (4.720 in.) long is pulled in tension with a force of 12700 N (2855 lbf); the force is subsequently released. The tensile stress-strain behavior for this alloy is shown in the graph below.
(a) Compute the final length (mm) of the specimen at this time.
(b) Compute the final specimen length (mm) when the load is increased to 30200 N (6789 lbf) and then released.
Explanation / Answer
The slope of the elastic region in graph gives the young's modulus of the material
so slope = 250 Mpa / (0.003) {see the graph where line parallel to elastic region is drawn, and compare}
Young's modulus = 83 Gpa
so final length of specimen can be obtained by stress/strain = young's modulus
stress = 12700/(pi * D2/4) = 149.5 Mpa
strain = delta L / L
which gives (delta L )= 0.215 mm , so final length = 119.9 + 0.215 = 120.11mm
b) When a load of 30200N is applied the stress is 355 Mpa,
so there will be permanent deformation with strain 0.075 ( from graph)
therefore deltaL = 0.075 *119.9 = 8.9925mm
Final length = 128.8925mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.