The probability that an electrical switch, which is kept in dry conditions, fail
ID: 3021231 • Letter: T
Question
The probability that an electrical switch, which is kept in dry conditions, fails during the guarantee period, is 1%. If the switch is humid, the probability that it will fail during the guarantee period is 8%. Assume that 90% of switches are kept in dry conditions, whereas remaining 10% are kept in humid conditions. What is the probability that the switch fails during the guarantee period? If the switch failed during the guarantee period, what is the probability that it was kept in humid conditions?Explanation / Answer
Given P(D) = 90%=0.9 therefore Probability of switches are kept in wet condition P(W)=1-0.=0.1
P(F|D) =0.01; P(F|W)=0.08
a) Probability that the switch fails during the guarantee period is P(D)*P(F|D) + P(W)*P(F|W)
=0.09*0.01 + 0.1*0.08 = 0.026
b) If the switch failed during the guarantee period, the probability that it was kept in humid condition is
P(W|F) = [P(W and F)] /P(F) = (0.1*0.08)/0.026=0.307692
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.