Suppose that we wish to determine whether a rare, but very costly, flaw is prese
ID: 3027830 • Letter: S
Question
Suppose that we wish to determine whether a rare, but very costly, flaw is present (event F). Let us assume that P(F) = 0.01; thus, P(F) = 0.99. A fairly simple procedure is proposed to test for this flaw. However, the test is preliminary, as the probabilities of reaching the wrong conclusion are large. About 5 percent of the time, the test indicates a flaw (TF) when no flaw is present; and about 3 percent of the time, it indicates the absence of a flaw when a flaw is present. That is, P(TF | F) = 0.05, but P(TF | F) = 0.03. Show that the probability that the test indicates a flaw is P(TF) = 0.0592. Show that the posterior probability that there is no flaw, given that the test has indicated a flaw, is P(F|TF) = 0.8361.Explanation / Answer
Solution : 2.2-15) Given -
P(F) = 0.01
P(F') = 0.99
P(TF|F') = 0.05
P(TF'|F) = 0.03
Proof -
a) P(TF|F') = P(TF)/P(F')
0.05 = P(TF)/ 0.99
P(TF) = 0.05 x 0.99 = 0.0495
Hence the value is near to the flaw of test we can say that P(TF) value is true.
b) P(F'|TF) = P(F') / P(TF)
= 0.99 / 0.0495 = 20 > 0.8361
Hence we can say that there is no flaw.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.