The amount of time required for a specialist to take an exam for professional ce
ID: 3040451 • Letter: T
Question
The amount of time required for a specialist to take an exam for professional certification is between 1.5 and 4 hours. What is the probability that a randomly selected specialist will require more than two hours to take the exam? What is the probability that a randomly selected specialist will require less than three hours to take the exam? A city bus arrives at your bus stop every 8 minutes and follows a uniform distribution. The average wait time is_ The 30th percentile for wait times is_? The probability that a randomly selected person waits seven minutes or longer is_ The probability that a randomly selected person waits seven minutes or longer given that they have already waited two minutes is_?Explanation / Answer
1) P(more than 2 hours) = (4-2)/(4-1.5) = 0.8
P(less than 3 hours) = (3-1.5)/(4-1.5) = 0.6
2) Average waiting time = (8+0)/2 = 4 minutes
Let A denote 30th percentile
(A - 0)/(8-0) = 0.3
A = 0.3x8 = 2.4 minutes
30th percentile for wait times is 2.4 minutes
P(7 minutes or longer) = (8-7)/8 = 0.125
P(7 minutes or longer | already waited two minutes) = (8-7)/(8-2)
= 1/6 = 0.1667
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.