Chapter 3, Section 3.3, Question E38 For the sample of top-rated universities, t
ID: 3040691 • Letter: C
Question
Chapter 3, Section 3.3, Question E38 For the sample of top-rated universities, the graduation rate has mean 82.7% and standard deviation 8.3 The student faculty ratio has mean and standard deviation 4.3. The correlation is -0.52. (Note: use proportion for graduation rate.) a. Find the equation of the least squares line for predicting graduation rate from student/faculty ratio Let p = Ax + B. Find A and B. (round to five decimal places) (round to three decimal places) b. Find the equation of the least squares line for predicting student/faculty ratio from graduation rate. Let p=Cx + D. Find C and D. (round to five decimal places) D= (round to five decimal places)Explanation / Answer
a) A = (-0.52*0.083/0.043) = -1.00372
b) B = 0.827+1.00372*0.117 = 0.944
c) C = (-0.52*0.043/0.083) = -0.26940
d) D = 0.117+0.26940*0.827= 0.340
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.