Chapter 3, Section 3.3, Question E38 For the sample of top-rated universities, t
ID: 3374827 • Letter: C
Question
Chapter 3, Section 3.3, Question E38 For the sample of top-rated universities, the graduation rate has mean 82.7% and standard deviation 8.3%. The student/faculty ratio has mean 11.7 and standard deviation 4.3. The correlation is -0.52. (Note: use proportion for graduation rate.) a. Find the equation of the least squares line for predicting graduation rate from student/faculty ratio. Let Ax B. Find A and B. A= (round to five decimal places) (round to three decimal places) b. Find the equation of the least squares line for predicting student/faculty ratio from graduation rate. Let y CX+ D. Find Cand D. (round to five decimal places) (round to five decimal places)Explanation / Answer
A = (-0.52*0.083/4.3)
= -0.01004
B = 0.827+0.01004*11.7 = 0.944
C = (-0.52*4.3/0.083)
= -26.93980
D = 11.7+26.93980*0.827 = 33.97918
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.