A) A group of mutual funds earned varying annual rates of return in the last yea
ID: 3041765 • Letter: A
Question
A) A group of mutual funds earned varying annual rates of return in the last year. These rates of return are normally distributed with a mean of 8% and a standard deviation of 15%.
One mutual fund in this group managed to earn a rate of return that was double that of this group's average that year. This performance would put the fund in the top X% of those funds in that year.
Calculate X%. Give your answer to 1 decimal place.
X%= ? %
B) A teacher gives her class a particular examination on mathematics at the end of each year. The results are normally distributed with a mean test score of 63 and a standard deviation of 8.
The teacher has told the class that students with a test score in the top 2.5% will win a special prize.
Calculate the test score above which 2.5% of all test scores lie. Give your answer to 1 decimal place.
Test score = ?
Explanation / Answer
A)as for normal distribution ; z score =(X-mean)/std deviaiton
double of average return =8*2 =16
hence P(X>16) =P(Z>(16-8)/15)=P(Z>0.5333)=0.297 ~ 29.7%
hence X% =29.7%
B)
for top 2.5% ; z score =1.96
hence test score =mean +z*std deviation =63+1.96*8=78.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.