A pharmaceutical company develops a diagnostic test that can detect if an indivi
ID: 3044154 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company develops a diagnostic test that can detect if an individual has been infected with St¨upfenvirus. The test is positive 99.5% of the time if an individual has been infected with the virus. The test is positive 12% of the time even when the individual is not infected. For a certain population, the probability that a positively testing individual actually has been infected is 0.84681. Calculate the percentage of this population that has been infected with the St¨upfenvirus.
Explanation / Answer
let probability that a random person has been infected with the St¨upfenvirus =p
hence P(test postiive) =P(infected and test positive+not infected and test positive)
=p*0.995+(1-p)*0.12
threrefore probability of infected given tested positive =P(infected and test positive)/P(tested posiitve)
=p*0.995/(p*0.995+(1-p)*0.12) =0.84681
1.175p =0.995p+0.12-0.12p
0.3p=0.12
p=0.12/0.3 =0.4
therefore 40 percentage of this population that has been infected with the St¨upfenvirus
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.