Now consider a random sample of 12 adults from a population where we assume 50 %
ID: 3047169 • Letter: N
Question
Now consider a random sample of 12 adults from a population where we assume 50
% of adults meet the criteria for hypertension. Let X represent the number of adults
in the sample that who meet the criteria for hypertension
a. Using EXCEL, complete the entries in the following Probability Mass
Function table.
b. At what number of cases would you start to believe the assumed prevalence
of high blood lead levels hypertension in adults is greater than 50 %?
X
Pr(X=x)
Pr(X < x)
Pr(X > x)
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Explanation / Answer
Ans:
Binimial distribution with n=12,p=0.5
a)P(x=k)=12Ck*0.5k*(1-0.5)12-k
b)cumulative distribution:
As,P(X<=6)=0.6128>0.5
So,at 6 number of cases we start to believe the assumed prevalence of high blood lead levels hypertension in adults is greater than 50 %
x p(x) 0 0.0002 1 0.0029 2 0.0161 3 0.0537 4 0.1208 5 0.1934 6 0.2256 7 0.1934 8 0.1208 9 0.0537 10 0.0161 11 0.0029 12 0.0002Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.