A credit score measures a persons creditworthiness. Assume the average credit sc
ID: 3048520 • Letter: A
Question
A credit score measures a persons creditworthiness. Assume the average credit score for Americans is 707. Assume the scores are normally distributed with a standard deviation of 40.A.) determine the interval of credit scores that are one standard deviation around the mean B.) determine the interval of credit scores that are two standard deviations around the mean. C.) determine the interval of credit scores that are three standard deviations around the mean. A credit score measures a persons creditworthiness. Assume the average credit score for Americans is 707. Assume the scores are normally distributed with a standard deviation of 40.
A.) determine the interval of credit scores that are one standard deviation around the mean B.) determine the interval of credit scores that are two standard deviations around the mean. C.) determine the interval of credit scores that are three standard deviations around the mean.
A.) determine the interval of credit scores that are one standard deviation around the mean B.) determine the interval of credit scores that are two standard deviations around the mean. C.) determine the interval of credit scores that are three standard deviations around the mean.
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=707
standard deviation=40
a)lower limit=707-40=667
upper limit=707+40=747
(667,747)
b)lower limit=707-2*40=707-80=627
upper limit=707+2*40=707+80=787
(627,787)
c)lower limit=707-3*40=707-120=587
upper limit=707+3*40=707+120=827
(587,827)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.