At an electronics plant, it is known from past experience that the probability i
ID: 3049739 • Letter: A
Question
At an electronics plant, it is known from past experience that the probability is 0.86 that a new worker who has attended the company's training program will meet the production quota and that the corresponding probability is 0.35 for a new worker who has not attended the company's training program. Assume that 80% of all new workers attend the training program. (a) What is the probability that a new worker will meet the production quota? (b) What is the probability that a worker who meets the production quota attended the company's training 5. program?Explanation / Answer
P(attends training program) = 0.8
P(does not attend training program) = 1 - 0.8 = 0.2
P(meets production quota | attends training program) = 0.86
P(meets production quota | does not attend training program) = 0.35
a) P(meets production quota) = P(meets production quota | attends training program) * P(attends training program) + P(meets production quota | does not attend training program) * P(does not attend training program)
= 0.86 * 0.8 + 0.35 * 0.2
= 0.758
b) P(attends training program | meets production quota) = P(meets production quota | attends training program) * P(attends training program) * P(meets production quota)
= 0.86 * 0.8 / 0.758
= 0.908
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.