An advertising executive studying television viewing habits of married men and w
ID: 3051412 • Letter: A
Question
An advertising executive studying television viewing habits of married men and women during prime-time hours has determined that during prime time, husbands are watching television 70 % of the time. When the husband is watching television, 50 % of the time the wife is also watching. When the husband is not watching television, 40 % of the time the wife is watching television. a. Find the probability that if the wife is watching television, the husband is also watching television. b. Find the probability that the wife is watching television in prime time. a. What is the probability that, if the wife is watching television, the husband is also watching television? nothing (Round to three decimal places as needed.) b. What is the probability that the wife is watching television in prime time? nothing (Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
Here
Pr(Husband watching television) = 0.70
Pr(Husband not watching Television) = 0.30
Pr(Wife is watching television l husband is watching) = 0.50
Pr(Wife is watching television l husband is not watching) = 0.40
(a) Pr(Husband is watching television l Wife is watching) = 0.50 * 0.70/ (0.50 * 0.70 + 0.40 * 0.30) = 0.745
(b) Pr(Wife is watching television in primetime) = 0.50 * 0.70 + 0.40 * 0.30 = 0.470
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.