The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic
ID: 3052954 • Letter: T
Question
The blood pressure of a person changes throughout the day. Suppose the systolic blood pressure of a person is measured 36 times over several days and the standard deviation of these measurements for the person is known to be ? = 9.8 mmHg. Let ? be the true average blood pressure for that person and let LaTeX: ar x x ¯ = 87 be the average of the 36 measurements. Find a lower-bound 90% confidence interval for ?. One can be 90% confident that the true average blood pressure ? for that person is at least Round your answer to the nearest 0.0001.
Explanation / Answer
Ans:
Given that
population standard deviation=9.8
sample size,n=36
sample mean=87
z value(lower tailed) for 90% confidence level=-1.282
lower Confidence bound=87-1.282*9.8/sqrt(36)=5=84.9061
(if exact z value has to be used then answer will be 84.9068)
(true anerage blood pressure is atleast 84.9061)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.