6. A bottling company uses a filling machine to il cans with an energy drink. Th
ID: 3053102 • Letter: 6
Question
6. A bottling company uses a filling machine to il cans with an energy drink. The cans are supposed to contain 250 milileers (mi). The machine, however, has some variability, so the standard deviation of the size iso-0.5 mi. A sampie or 4 cars is inspected each Pour for pocess control purposes, and records are kept of If the process mean is exkaly equal to the tarpet value what will be the standard devistion of the numbers recorded? (Fill in the blank below and round your answer to 2 decimall places) Standard deviation sample r-voluExplanation / Answer
Given: standard deviation of the size(population), s = 0.5 ml.
Process mean is exactly equal to the target value.
Number of cans inspected(sample size), n = 4
Thus, standard deviation of the numbers recorded = s/?n
= 0.5/?4 = 0.25 ml.
Standard deviation = 0.25 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.