The last answer provided for the P value for this question was .0424 and that an
ID: 3057561 • Letter: T
Question
The last answer provided for the P value for this question was .0424 and that answer was incorrect.
A store owner surveyed 25 randomly selected customers and found the ages shown (in years). The mean is 30.48 and the standard deviation is 11.05. The owner wants to know if the mean age of all customers is 26 years old. Use the given information to complete parts a through f. 26 38 45 36 14 47 16 23 17 16 30 35 20 34 27 47 30 37 43 15 30 38 43 15 40 The alternative hypothesis is two-sided c) What is the value of the test statistic? The test statistic is 2.03 (Round to two decimal places as needed.) d) What is the P-value of the test statistic? P-value : J (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
d)
Degrees of freedom df = n-1 = 25 - 1 = 24
Use t value = 2.03 and df = 24 to calculate p value.
p value = 0.0536
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.