Find a 90% confidence interval for a population mean for these values. (Round yo
ID: 3062357 • Letter: F
Question
Find a 90% confidence interval for a population mean for these values. (Round your answers to three decimal places.)
(a) n = 105, x = 0.86, s2 = 0.082
(b) n = 60, x = 24.6, s2 = 3.29
(c) Interpret the intervals found in part (a) and part (b).
90% of all values will fall within the interval.
There is a 10% chance that an individual sample proportion will fall within the interval.
In repeated sampling, 90% of all intervals constructed in this manner will enclose the population mean.
There is a 90% chance that an individual sample proportion will fall within the interval.
In repeated sampling, 10% of all intervals constructed in this manner will enclose the population proportion.
Explanation / Answer
a) n = 105, x = 0.86, s^2 = 0.082
DF = 105 - 1 = 104
With 104 degrees of freedom and 90% confidence interval the critical value is t0.05, 104 = 1.6595
The 90% confidence interval is
x +/- t0.05, 104 * sqrt(s^2/n)
= 0.86 +/- 1.6595 * sqrt(0.082/105)
= 0.86 +/- 0.046
= 0.814, 0.906
b) n = 60, x = 24.6, s^2 = 3.29
df = 60 - 1 = 59
With 104 degrees of freedom and 90% confidence interval the critical value is t0.05, 59 = 1.6711
The 90% confidence interval is
x +/- t0.05, 59 * sqrt(s^2/n)
= 0.86 +/- 1.6711 * sqrt(0.082/105)
= 0.86 +/- 0.047
= 0.813, 0.907
In repeated sampling , 90% of all intervals constructed in this manner will enclose the population mean.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.